Nechráněni ... zachráněni

Chráníme se celý život. Začíná to bezpečnostním zámkem u dveří, airbagem v autě, zámkem na kolo a třeba podepisováním smluv, aby nás někdo nepodfouknul. V poslední době vznikly předmanželské smlouvy. Ty lidi neodsuzuji, ale přeci jenom je trošku divné, že než si novomanželé dají slib věrnosti, že budou při sobě stát v dobrém i zlém, tak si předem rozdělí majetek pro případ, kdyby se  rozešli. Chrání se jeden před druhým, aby se nemohli vzájemně oškubat. No, jistota je jistota. Člověk se pak v tom manželství přeci jenom cítí  bezpečněji.

To jsou všechno věci vnějšího – hmotného života. A co život vnitřní, duchovní – duševní? Tam, ač je to neviditelné, je to ještě přísnější a ochrana tužší. Stopař by mohl být úchyl, kdo přispěchá na pomoc našemu dítěti by ho mohl chtít unést. Prostě nějak předem počítáme s tím horším a nedůvěra k lidem a jejich nabídkám je veliká. Umíte si představit, že byste každému mohli věřit, každému důvěřovat? Co by se stalo, pokud byste  to praktikovali v životě jeden rok? Asi nic moc. Při prvním zklamání byste byli opatrnější, při pátém byste byli jako rys a při padesátém už podezřívavě koukali i na pošťáka. A tam my jsme. To životní zkušenost nám dala nedůvěru – ochranitelku. Ale na druhou stranu…..existuje na světě člověk, před kterým se vůbec a nijak nechráníš? Je takový člověk na světě? Možná, že většina lidí nikoho takového vůbec nemá, a někdo zjistí, že je vlastně v tom životě tak trochu sám. Mohli bychom se politovat, ale nabízí se otázka, zda ty bys mohl být pro někoho tím člověkem.  Můžeš litovat, že někoho takového třeba nemáš, ale pokud to jiní v tobě nenašli…?

Co je předpokladem? Fungovalo by to mezi lidmi a mohli bychom být mezi sebou bez jakékoliv ochrany, kdybychom bližního milovali jako sami sebe, a kdyby platilo, že jak chceme, aby lidé činili nám i my jim činili. Za sebe můžu říci, že bych to tak chtěl dělat, ale zklamávám sám sebe i druhé. Ale nechci to vzdát a chci se blížit tomu, co bude v Království Božím normální. Pokud neprávem atakujem jiné, bereme jim životní prostor, tak oni buď utečou, nebo sami zaútočí aby se ochránili. Přál bych si, abychom si dávali prostor, kde důvěra bude růst a chránit se budeme potřebovat minimálně a nejlépe vůbec.                        

Kontakt

Sbor
Křestanské společenství Jičín

IČ: 73631175
Jarošovská 225
Holínské Předměstí
Jičín, 506 01